Način priprave žara in peke je odvisen od hrane, ki jo pripravljamo. Uporabljamo lahko direktno ali indirektno obliko peke ali kombinacijo obeh – dvonivojska peka.
Direktna metoda peke
Direktna metoda zahteva dovod vročine neposredno pod hrano, kar pomeni, da so prižgani vsi gorilniki plinskega žara, oglje je enakomerno razporejeno po vsej širini žara. Metodo uporabljamo pri manjših kosih mesa, ki potrebujejo manj kot 30 minut peke (perutničke, zrezki, čevapčiči, narezana zelenjava itd.).
Koliko goriva potrebujemo za direktno peko na žarih na oglje? Vročina žara je odvisna od količine briketov ali oglja. Če potrebujemo visoko temperaturo (zrezki, pice), naredimo 10 do12 cm visoko posteljico žarečega oglja (pribl. 3 plasti). Za peko na srednji temperaturi potrebujemo 4 do 5 cm visoko posteljico žarečih briketov ali oglja (pribl. ena plast).
Indirektna metoda peke zahteva razdelitev toplotnih con in je namenjena peki večjih ali trših kosov mesa, ki potrebujejo več časa za pripravo ob nižji neposredni temperaturi (kos reber, cel piščanec, večje ribe, cel roastbif, cel krompir itd.).
Vire toplote razporedimo okrog mesta, na katerem imamo meso. Direktna toplota bi namreč ob daljši peki preveč zapekla spodnji del mesa, medtem ko bi sredica ostala surova. Z indirektno metodo peke ustvarimo efekt pečice – namesto direktne vročine imamo kroženje vročega zraka (v zaprtem žaru seveda), ki meso enakomerno speče.
Indirektna peka na žarih na oglje Pri žarih na oglje gorivo razdelimo ob robovih žara, na sredini namestimo aluminijasto posodo, ki lovi odvečno maščobo in s tem preprečuje vžige maščobe, žar pa ostane bolj čist. Do polovice jo napolnimo z vodo – ta absorbira in hkrati oddaja toploto med peko, zato za vzdrževanje temperature žara potrebujemo manj kuriva.
Pri daljših pekah gorivo po potrebi dodajamo, takoj ko opazimo, da žar izgublja temperaturo (navadno po eni uri peke). Dvignemo pokrov žara in stranski premični del rešetke ter dodamo pribl. 12 do 14 kosov briketov ali oglja. Žar pustimo nekaj minut odprt, da se briketi vžgejo, nato ga pokrijemo in nadaljujemo s peko.
Indirektna peka na žarih na plin Pri plinskih žarih potrebujemo za indirektno peko žar s tremi gorilniki. Žar pred peko z vsemi gorilniki segrejemo do najvišje temperature, nato izklopimo sredinski gorilnik in na rešetko nad njim postavimo meso. Stranska gorilnika gorita naprej. Zapremo pokrov žar, uravnamo temperaturo in pustimo, da žar opravi svoje. Večjih kosov mesa ne obračamo, saj se zaradi principa indirektne peke (kroženja zraka) enakomerno spečejo.
Med indirektno peko žar čim manj odpiramo – vsakič, ko ga odpremo, izgubimo v žaru akumulirano vlago, toploto in dim in s tem podaljšamo čas peke. Indirektna metoda je podobna peki v pečici. Če se držimo priporočenega časa peke, smo z rezultatom zagotovo zadovoljni.
Indirektna metoda ring of fire
Ena od oblik indirektne peke je, da gorivo razdelimo po rešetki v obliki črke O, na sredino pa postavimo aluminijasto posodico. Na sredini tako ustvarimo območje indirektne temperature, ob robu pa območje direktne temperature.
Večnivojska metoda peke
Bomo pripravili več pek zapored? Različne kose mesa? Florentince ali zrezke? Potem si pripravimo žar tako, da bo imel 2 ali 3 temperaturne cone. Po potrebi hrano premikamo iz ene cone v drugo – florentinca npr. najprej zapečemo z obeh strani na visoki temperature, tako da dobi hrustljavo skorjo in značilne sledi rešetk, nato ga premaknemo na nižjo temperaturo, da se speče do konca. Na plinskem žaru temperaturne cone ustvarimo z različnim dovajanjem plina v gorilnike. Pri žarih na oglje gorivo razdelimo tako, da sta dve tretjini oglja ali briketov na eni strani (10 do 12 cm visoko), tretjina (4 do 5 cm visoko) pa na drugi strani žara. Če želimo tri temperaturne cone (vroča, srednja temperatura in del za odlaganje mesa), gorivo razdelimo tako, da dvema gorilnima površinama dodamo tretjo brez briketov.